اینسترومنت

اینسترومنت دندانپزشکی چیست ؟

اینسترومنت

اینسترومنت دندانپزشکی چیست ؟

یکی از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در مطب یا کلینیک دندانپزشکی محسوب میشود که بیشتر در زمان جراحی یا معاینه برای بیمار استفاده میشود. انواع اینسترومنت دندانپزشکی شامل توربین دندانپزشکی ، ایرموتور، سرآنگل، هندپیس، ست معاینه و ….. میشود که در ادامه به توضیح کامل در مورد هر کدام میپردازیم.

اینسترومنت
اینسترومنت آنگل پوش باتن

انواع اینسترومنت دندانپزشکی

ابزار دندانپزشکی یا همان اینسترومنت های دندانپزشکی شامل موارد زیر میباشد که طبق تحقیقات انجام شده، درصورتی که بیمار در مورد انواع اینسترومنت دندانپزشکی اطلاعات اولیه را داشته باشد، ترس از دندانپزشکی در بعضی افراد کاهش میابد.

توربین دندانپزشکی

آنگل دندانپزشکی

ایرموتور

آینه دهان

پروب داس (Sickle Probe)

اسکیلر (Scaler)

سرنگ دندان (Syringe)

پروب پریودنتال (Periodontal Probe)

پروب بریول (Briault Probe)

گودکننده (Excavator)

کیورت (Curettes)

برنیشر (Burnisher)

استئوتوم (Osteotomes)

موچین (Tweezers) و …

توربین دندانپزشکی

توربین دندانپزشکی دارای یک مته کوچک و پر سرعت است که در طی مراحل دندانپزشکی استفاده می‌شود. این اینسترومنت معمولاً برای از بین بردن پوسیدگی و فرم دهی دندان‌ها قبل از قرار دادن تاج مورد استفاده قرار می‌گیرد. از توربین دندان می‌توان در تمیز کردن و شکل دادن به کانال های ریشه یا حتی در برداشتن تاج‌های قدیمی یا موقتی استفاده کرد.

توررین دندانپزشکی با استفاده از هوا یا نیروی برق، سرعتی بالغ بر ۲۵۰,۰۰۰ دور در دقیقه را خواهد داشت و معمولا در تراش های سطحی کاربرد زیادی برای دندانپزشکان دارد. این مدل از اینسترومنت دندانپزشکی به دلیل سرعت بالایی که دارد، دارای یک مسیر مجزا جهت تزریق آب بر روی فرز دندانپزشکی باشد که معمولا در اکثر توربین های با کیفیت، این آب به صورت پودر شده تزریق میشود تا کمترین میزان برگشت آب را از دهان بیمار داشته باشد.

ایرموتور دندانپزشکی

خرید ایرموتور دندانپزشکی یکی از ملزومات اینسترومنت دندانپزشکی میباشد. ایرموتور دندانپزشکی به عنوان یک کوپلینگ برای آنگل جراحی یا هندپیس مستقیم و جراحی عمل میکند و خود ایرموتور به تنهایی کاربرد درمانی برای شما ندارد. شما میتوانید بر روی ایرموتور ، سرآنگل جراحی را قرار دهید و از آن استفاده کنید. ایرموتور نسبت به توربین دندانپزشکی، دارای سرعت کمتر و قدرت بسیار بالاتری میباشد. معمولا تراش های تر توسط ایرموتور و سرآنگل انجام میشود. ایرموتور دندانپزشکی معمولا در زمان جراحی مورد استفاده قرار میگیرد.

سرآنگل دندانپزشکی

سرآنگل دندانپزشکی که بیشتر با نام آنگل جراحی شناخته میشود، به صورت برقی یا با ایرموتور کار میکند. سرآنگل ها با توجه به نوار رنگی که دور آن قرار گرفته است نسبت قدرتشان مشخص میشود. پرمصرف ترین و رایجترین سرآنگل یک به یک (۱:۱) میباشد که دارای نوار آبی رنگ بوده و در کارهای عمومی و جراحی ها مورد استفاده قرار میگیرد.

آینه دهان (Mouth Mirrors)

آینه دهانی یا آینه دندانپزشکی ابزاری است که بیشتر بابت معاینه در دندانپزشکی استفاده می‌شود. سر آینه معمولاً گرد است و معمولا در سایزهای ۱۸ میلی متر و ۲۰ میلی‌متر است. آینه ها معمولا دارای دسته آینه و سرآینه میباشند که بر روی هم قرار میگیرند و شما میتوانید با یک دسته آینه، چند سرآینه مجزا در سایزهای مختلف داشته باشید. آینه دهان در انواع اینسترومنت دندانپزشکی در دسته ست معاینه قرار میگیرد.

آینه دهانی ، آینه کوچکی است که به یک دسته فلزی متصل است و به دکتر این قابلیت را میدهد تا مکان هایی که دید کمتری دارد را به راحتی بتواند ببیند و در تشخیص پوسیدگی و طرح درمان بسیار کاربردی میباشد.

اسکیلر (Scaler)

از نظر ظاهری تاحدودی شبیه سوند است،اما نوک آن به تیزی سوند نمیباشد و کمی ضخیم تر است. اکثر بیمارانی که به جرم‌گیری نیاز دارند با مشکلات قابل توجهی مانند بیماری پریودنتال سرو کار دارند.

هنگام خوردن یا نوشیدن، ذرات ریزی مانند قندها و اسیدها به دندان ها می چسبد و باعث تشکیل باکتری ها می‌شوند. این باکتری‌های مضر سرانجام باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، این در حالیست که مسواک زدن و نخ‌دندان کشیدن، به از بین بردن این پلاک‌ها کمک می‌کند، اما گاهی اوقات جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان، نیاز است تا با اسکیلر، جرمگیری انجام شود.

سرنگ تزریق دندانپزشکی (Syringe)

سرنگ دندان برای تزریق ماده بی حسی به بیمار استفاده میشود و دو نوع کمرشکن و ثابت دارد که دندانپزشک میتواند بسته به کار خود، مدل مورد نظر خود را انتخاب کند.

در هنگام تزریق اولیه ممکن است برای لحظه‌ای حس درد و ناراحتی ایجاد شود، اما به سرعت این درد توسط ماده بی حس‌کننده، بی‌حس می‌شود.

پروب پریودنتال (Periodontal Probe)

پروب پریودنتال ابزاری است که معمولاً انتهای بلند و نازک دارد. کاربرد اصلی این ابزار، اندازه‌گیری عمق اطراف دندان به منظور اطلاع از وضعیت سلامت پریودنتیم (بافت تخصصی دندان‌هاست، که دندان‌ها را احاطه و از آنها پشتیبانی می‌کند) است. بیشتر پروب‌های پریودنتال دارای نشانه‌هایی در سر هستند تا خوانش دقیق را انجام دهند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • امتیاز
  • قيمت
  • توضیح
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید